Rój

Wydawać by się mogło, że to historia produkcji filmu fabularnego, jak każda inna. Nic bardziej mylnego! Film RÓJ to najbardziej niestandardowy i innowacyjny projekt jaki powstał w Polsce. Choć jego produkcja początkowo miała przejść zwykłą, usystematyzowaną w polskich realiach drogę, w finale stała się jedną z najbardziej innowacyjnych, sprawiając, że projekt na rok przed okresem zdjęciowym uzyskał grono licznych fanów oraz wielomilionowe dotarcie do odbiorców. Co o tym zdecydowało i przez jakie etapy przeszli jego twórcy?

Pomysł

Jest rok 2015 r., młody reżyser i scenarzysta Bartek Bala trafia na artykuł o amerykańskiej rodzinie mieszkającej na piętrze mieszkania, zadaje sobie pytania, co byłoby gdyby porzucić cywilizację, zbudować na nowo swoją własną kulturę, społeczeństwo w świecie nie spaczonym ówczesnymi wartościami. Czy człowiek to jednostka, ster i okręt, potrafiący przetrwać poza schematem i standardowym życiem we wspólnocie.

Początki

Równocześnie w życiu Bartka pojawia się Tomasz Langner, z którym początkowo artystyczna współpraca przy produkcjach krótkometrażowych filmów zaczyna przeradzać się w ustrukturyzowane działanie biznesowe pod marką HOLE FILMS.

Prowadzone są pierwsze produkcje komercyjne, reklamowe, a także społeczne, jednak w głowach Bartka i Tomka coraz bardziej wyrazisty staje się cel, którym jest rozwój debiutanckiego filmu fabularnego.

Poszukiwanie

Każdy projekt oprócz pomysłu i koncepcji potrzebuje zetknięcia się z doświadczeniem, które będzie w stanie rozwinąć go i przeprowadzić w drodze do sukcesu. W przypadku filmu fabularnego jednym z pierwszych działań, które się podejmuje jest poszukiwanie… Poszukiwanie opiekuna, konsultanta, producenta, dystrybutora, partnerów, drogi projektu, jego kształtu, współtowarzyszy w procesie całej produkcji. Dlatego też, jedną z pierwszych decyzji w głowie było uczestniczenie w warsztatach dla młodego producenta na Festiwalu Filmowym Producentów Regiofund, na którym Bartek i Tomek w gronie doświadczonych uczestników zwyciężyli w pitchingu, prezentując pomysł na film fabularny RÓJ.

Kontakty

Pierwsze zainteresowanie projektem przełożyło się na pozyskanie partnerów projektu, w tym producenta, który rozpoczął rozwój projektu w standardowej na polskie realia formie – przygotowując wniosek i aplikując o dotację do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

…ciąg dalszy nastąpi