Jak przygotować się do nakręcenia filmu wizerunkowego?

Jak przygotować się do nakręcenia filmu wizerunkowego? 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

Planujesz nakręcić film wizerunkowy? Taka produkcja może pomóc Ci zadbać o image firmy, zwiększyć jej rozpoznawalność, a pośrednio – przyciągnąć nowych klientów i wzmocnić sprzedaż. Zanim jednak video powstanie, trzeba się do tego przygotować. Jak? Oto kilka wskazówek praktycznych. Zadbaj o te rzeczy, aby powstała produkcja, która zrobi wrażenie.

#1 Założenia marketingowe – absolutna podstawa

Proces powstania filmu wizerunkowego jest dość rozbudowany. Zanim uruchomi się kamery i ruszy do kręcenia, trzeba mieć bardzo precyzyjny plan działania. On nie powstanie „ot tak”. Potrzebny jest scenariusz, a jeszcze wcześniej – wytyczenie założeń marketingowych i komunikacyjnych.

Po co dokładnie ma powstać film wizerunkowy? W jakim świetle ma pokazać Twoją firmę? Jakie wartości powinien komunikować? Do kogo chcesz go skierować? Określenie tych i podobnych kwestii to pierwszy krok w przygotowaniach do stworzenia takiej produkcji. Bez tego nie ruszysz z miejsca!

Czytaj też: Jak napisać scenariusz filmu wizerunkowego?

#2 Wybór agencji kreatywnej

Żeby produkcja filmu wizerunkowego miała sens, kreacja musi trzymać poziom. W końcu powstaje narzędzie, przy pomocy którego chcesz dotrzeć do klientów i środowiska biznesowego! Tu potrzeba profesjonalistów.

Najlepiej, aby produkcją zajęła się sprawdzona kreatywna agencja filmowa, która przeprowadzi Cię przez cały proces i zadba o świeżą, naprawdę dobrą kreację. U nas nad realizacją Twojego projektu będzie wówczas czuwać project manager. To osoba, która “trzyma rękę na pulsie” na każdym etapie prac i dba o “dowiezienie efektów”. 

Jak to wygląda w praktyce? Po stronie specjalistów mogą być wszystkie kluczowe elementy. Chodzi m.in. o:

  • opracowanie koncepcji filmu wizerunkowego i jego scenariusza (jeśli masz swój pomysł – nasz zespół również go zrealizuje);
  • całą preprodukcję – a więc m.in. kwestie takie jak dokumentacja, wybranie lokacji, zebranie potrzebnej ekipy (także jeśli będą potrzebni aktorzy czy statyści), zgromadzenie sprzętu niezbędnego do kręcenia, sporządzenie harmonogramu i innych dokumentów produkcyjnych;
  • produkcję, czyli samo nakręcenie materiału;
  • postprodukcję, a zatem jego zmontowanie – tak, aby był gotowy do publikacji.

Wybierz partnera, który wszystkie najważniejsze kwestie weźmie na siebie – będzie po prostu łatwiej.

#3 Aktorzy czy pracownicy? Ważny wybór!

W filmach wizerunkowych dobrze zaprezentować prawdziwych pracowników firmy. Taki zabieg uwiarygadnia produkcję, a co za tym idzie – może pozytywnie wpłynąć na zaufanie klientów do Twojego przekazu. Dlatego na etapie przygotowań warto się zastanowić, czy są w zespole osoby, które zdecydują się wystąpić w filmie. Wybierz takie, które poradzą sobie przed kamerą.

Oczywiście nic na siłę! Jeżeli Twój zespół obawia się występu – wiemy, jak to „ograć”, a do produkcji możemy zatrudnić aktorów. Profesjonaliści nie będą mieli problemów z naturalnym wypowiedzeniem kwestii i mogą „ożywić” nagranie.

Ważne jednak, żeby jeszcze na etapie przygotowań ustalić, w którą stronę pójdzie produkcja.

Uwaga! Jeśli w filmie mają zagrać pracownicy Twojej firmy, trzeba zadbać o dopełnienie formalności związanych z pozyskaniem ich wizerunku na potrzeby produkcji. Doradzimy Ci w tym zakresie, napisz do nas teraz!

#4 Kostiumy dla pracowników – aktorów/statystów

W Twoim filmie mają się pojawić członkowie zespołu firmy? Ważne jest, żeby byli odpowiednio ubrani. Kamera nie lubi m.in. pomiętych ubrań czy świecącej się skóry. O kwestie makijażu zadba ekipa produkcyjna. Ale ubrania muszą być dobrane zgodnie ze wskazówkami. Nasi Klienci otrzymują je z wyprzedzeniem – tak, żeby osoby „grające” mogły się przygotować i nie były zaskoczone np. prośbą o przebranie się.

#5 Porządek w biurze

Wygląd Twojego zespołu w kadrze to jedna sprawa. Druga to sposób prezentacji siedziby firmy. To ona najczęściej stanowi tło dla filmu wizerunkowego. W dniu kręcenia zdjęć nie może tam panować „chaos estetyczny”. Dlatego elementem przygotowań najczęściej jest sprzątanie. Chodzi przede wszystkim o uprzątnięcie zbędnych dokumentów i akcesoriów oraz o to, aby w przestrzeni panował ogólny ład. Jeśli podejmiesz współpracę z nami, wszystkie kluczowe wytyczne znajdziesz w dokumencie, który otrzymasz przed rozpoczęciem zdjęć. Dzięki temu biuro do kręcenia przygotujesz tak, jak trzeba.

#6 Odpowiednio dobrane godziny kręcenia

Jeśli film ma pokazywać Twoją siedzibę, powinien być kręcony w czasie, gdy „firma żyje”. Najczęściej odbywa się to w godzinach pracy – tak, żeby dało się wykonać ujęcia pokazujące codzienność Waszego działania. Z drugiej strony trzeba zaplanować zdjęcia w taki sposób, żeby nie zakłócały normalnego rytmu. Tę kwestię warto omówić z ekipą odpowiedzialną za produkcję – z doświadczenia wiemy, że kompromis jest możliwy.

Zależy Ci na tym, aby stworzyć film wizerunkowy, który pokaże firmę w dobrym świetle i pomoże przyciągnąć uwagę klientów? Zgłoś się do nas i zobacz, co możemy nakręcić wspólnie, żeby wzmocnić Twoją markę oraz sprzedaż.