Jak wygląda typowy proces produkcji filmu wizerunkowego?

Chcesz zwiększyć świadomość i rozpoznawalność swojej marki? Zależy Ci na tym, żeby klienci zaczęli ją postrzegać w pozytywnym świetle? To dobry powód, aby nakręcić film wizerunkowy. Jeśli przymierzasz się do jego stworzenia, zobacz, jak wygląda proces produkcji w praktyce.

Film wizerunkowy, czyli jaki?

Film wizerunkowy/korporacyjny nie jest standardową reklamą, która ma skłonić klienta do zakupu określonego produktu. To materiał, który ma przede wszystkim wzbudzić pozytywne emocje wobec Twojej firmy – tak, aby była postrzegana w określony sposób. Czyli jak? To zależy od tego, do kogo kierujesz swoje rozwiązania.

 • Jeśli działasz na rynku B2B – możesz chcieć się pokazać np. jako doświadczony fachowiec w swojej branży.
 • Przy operowaniu w świecie B2C może Ci zależeć na tym, aby klienci myśleli o Twojej marce jako o partnerze „z ludzką twarzą” – fajnym, przyjaznym, bliskim.

Odpowiednio przygotowana produkcja pomoże Ci zaprezentować się rynkowi i wywrzeć pożądany efekt. Aby tak jednak było, trzeba przejść przez proces przygotowania filmu wizerunkowego. A to wymaga czasu, energii i zaangażowania ekipy specjalistów.

Etapy przygotowania filmu wizerunkowego – jak to może wyglądać?

Na początku warto zaznaczyć ważną rzecz: każda produkcja jest inna. Doświadczenie pokazuje nam, że przy realizacji każdej kreacji działamy nieco inaczej – tak, aby jak najsprawniej przejść od pomysłu do otrzymania gotowej publikacji. Można jednak wyróżnić kilka typowych etapów. Oto, jak to może wyglądać.

Krok 1: Koncepcja filmu wizerunkowego, czyli brief

Wiesz, że Twoje firmie przyda się film wizerunkowy. Ale jaki konkretnie? Co ta kreacja ma komunikować Twoim klientom lub kontrahentom? Jakie cele ma Ci pomóc realizować? To tylko wybrane elementy, które trzeba uwzględnić w briefie. To on jest punktem wyjścia do stworzenia konkretnego planu na produkcję.

Na tym etapie należy określić zarówno założenia komunikacyjne oraz marketingowe, jak i budżet produkcji. Dzięki temu powstająca koncepcja znajdzie realne przełożenie na praktykę.

Krok 2: Scenariusz filmu

Każdy film – nawet najkrótszy – musi mieć scenariusz. Im dokładniejszy, tym lepiej. Dobra wiadomość jest taka: nie trzeba go przygotowywać samodzielnie. Jeśli nie masz gotowej kreacji – przygotuje ją nasz zespół. Wiemy, jak przełożyć Twoje założenia i cele na obraz oraz historię, które przyciągną uwagę. Oczywiście to Ty go ostatecznie akceptujesz. Ważne, żeby scenariusz jak najbardziej obrazował Twoją wizję. Dzięki temu postprodukcja przebiegnie szybko i sprawnie.

Masz pomysł na to, jak ma wyglądać Twój film wizerunkowy? A może poszukujesz inspiracji? Porozmawiaj o tym z Justyną –  

Krok 3: Przygotowanie do produkcji

Kiedy scenariusz zostanie zatwierdzony, można przystąpić do przygotowań do kręcenia. Co obejmą? Większość zadań na tym etapie jest „na głowie” filmowej agencji kreatywnej, która zajmuje się produkcją. O jakie działania chodzi? To m.in. kwestie związane z:

 • dokumentacją;
 • wybraniem lokacji do kręcenia (czyli np. wnętrz Twojej firmy lub miejsc w jej otoczeniu, gdzie zostaną nakręcone zdjęcia);
 • logistyką i kolejnością kręcenia zdjęć w Twojej firmie;
 • wybraniem osób, które pojawią się na ekranie (mogą to być zarówno aktorzy, jak i Twoi pracownicy – w zależności od warunków, sytuacji i preferencji);
 • formalnościami – np. z podpisaniem umowy o pozyskaniu wizerunku z pracownikami, którzy będą grać/statystować w powstającej produkcji;
 • doborem odpowiedniego sprzętu do kręcenia;
 • zaplanowaniem harmonogramu zdjęć.

Jednym słowem, na etapie preprodukcji dzieje się dużo. Od tego, jak rzetelnie podejdzie się do przygotowań, zależy efekt końcowy!

Czytaj też: Jak przygotować się do kręcenia filmu wizerunkowego?

Krok 4: Produkcja filmu wizerunkowego, czyli zdjęcia

Kiedy wszystkie szczegóły są dograne, a kalendarz zdjęć – dopięty na ostatni guzik, ekipa może wkroczyć na plan. Najczęściej dzieje się to w „normalnym” dniu pracy – większość zdjęć może bez problemu powstać bez zakłócania normalnego rytmu działania Twojego zespołu. To ważne, ponieważ nagranie tego, jak naprawdę funkcjonuje firma, dodaje produkcji autentyczności.

W dni zdjęciowe możesz się spodziewać, że pojawi się u Ciebie spora ekipa – nie tylko operatorzy kamer czy reżyser, ale także np. specjaliści od charakteryzacji czy dźwiękowcy. Naturalnie otrzymasz informacje o składzie ekipy wcześniej.

Krok 5: Postprodukcja

Samo nakręcenie zdjęć to nie koniec prac. Teraz trzeba przejrzeć zebrany materiał i zmontować go – tak, aby powstała z niego sensowna, atrakcyjna dla odbiorcy historia. Na tym etapie zazwyczaj pracuje się też nad:

 • ewentualnym dograniem dźwięku z „offu” (czyli lektora, który będzie narratorem historii filmu);
 • dodatkowymi efektami wizualnymi (np. napisami, grafikami, animacjami); efektami specjalnymi, poprawą kolorystyki itp.

Dopiero, gdy materiał zostanie w pełni opracowany, a Klient go zatwierdzi – film wizerunkowy może iść „w świat”.

I na koniec najważniejsze: proces produkcji filmu wizerunkowego wcale nie musi być „bolesny” dla Twojej firmy. Wręcz przeciwnie! Z naszym zespołem przejście od koncepcji do publikacji przebiegnie sprawnie, gładko i bez stresu. Chcesz o tym porozmawiać? Skontaktuj się, aby omówić szczegóły!