Ile kosztuje film dla mojej firmy?

Pytanie o budżet filmu promocyjnego czy wizerunkowego jest jednym z pierwszych, które zadają nam klienci. Nie bez powodu. W końcu taki wydatek trzeba  uwzględnić w budżecie. Sęk w tym, że koszt przygotowania takiej produkcji może być… bardzo zróżnicowany. Zobacz więc, od czego będzie zależeć i na jakie kwoty trzeba się przygotować.

Ile muszę mieć, żeby zamówić film reklamowy/wizerunkowy?

Zacznijmy od ogólnego zarysowania kosztów produkcji filmu promocyjnego czy reklamowego. Trudno jest podać jedną, konkretną kwotę. Dlaczego?  Przekonasz się o tym za chwilę, gdy zapoznasz się z czynnikami, które mają na to wpływ. Można jednak podać pewnego rodzaju „wartości graniczne” – takie, wokół których oscylują realne koszty.

Na chwilę obecną, tj. pierwszą połowę 2024 roku, trzeba się liczyć z tym, że koszt minimum filmu dla firmy to ok. 8 tys. zł. A ile może wynieść najwyższy wydatek? Można powiedzieć, że „sky is the limit”. Zdarzają się nawet produkcje, których budżet sięga kilku milionów złotych. Warto więc wiedzieć, co wpływa na koszty.

Te elementy mają wpływ na koszt filmu dla firmy

Jak myślisz, co kosztuje więcej?

A: Krótki, 15-20-sekundowy klip, kręcony w siedzibie Twojej firmy, w trakcie którego jej prezes zaprasza na zbliżającą się konferencję biznesową.

B: 2-minutowa produkcja, kręcona w biurze, na hali fabrycznej i w studio, z udziałem pracowników, aktorów i statystów, wzbogacona o animacje i efekty specjalne?

Nietrudno udzielić odpowiedzi, prawda? A powyższe przykłady pozwalają stworzyć krótką, ale treściwą listę czynników, która wpływa na ostateczny budżet filmu wizerunkowego, promocyjnego czy produktowego. Oto one.

Długość filmu

Im krótsza produkcja, tym (zazwyczaj) mniej zasobów jest potrzebnych do realizacji. Do przygotowania krótkiego klipu potrzeba znacznie mniej materiału, a co za tym idzie – nakładu pracy, także na etapie montażu.

Liczba dni zdjęciowych

Im więcej dni zdjęciowych, tym wyższe koszty. Są one związane z zatrudnieniem i utrzymaniem ekipy, jak również z korzystaniem ze sprzętu.

Liczba lokacji

Kiedy zdjęcia są kręcone w jednym miejscu – np. w pomieszczeniach Twojej firmy, możesz się spodziewać niższych kosztów, niż gdy lokacji będzie więcej, bądź gdy trzeba będzie je wynająć. Przemieszczanie się ekipy, konieczność przygotowania kilku planów zdjęciowych, poświęcenie czasu na dojazdy, cała logistyka – to pociąga za sobą dodatkowe wydatki.

Zatrudnieni aktorzy/lektor

Jeśli przygotowujesz film wizerunkowy, dobrym pomysłem może być przedstawienie w nim pracowników firmy – to sposób na wzmocnienie autentyczności i wiarygodności przekazu. Takie rozwiązanie pomaga też ograniczyć koszty. Zatrudnienie aktorów, którzy zagrają w produkcji, to dodatkowy wydatek, jednak często ta inwestycja się opłaca. Wizerunek celebryty pozwala zwiększyć zasięgi i “ogrzać się w świetle zaufania”, którym darzą go odbiorcy.

Cena produkcji wzrośnie też, jeśli w scenariuszu przewidziany jest głos z offu. Zatrudnienie profesjonalnego lektora to dodatkowy wydatek.

„Rozmach” produkcji

Rozbudowane koncepcja i scenariusz filmu oznaczają, że nad produkcją pracuje większa ekipa. To konieczne np. z uwagi na kwestie logistyczne, związane z wykorzystywanym sprzętem, oświetleniem, efektami specjalnymi, grafiką.

Zastosowany sprzęt

To, jaki sprzęt zostanie wykonany do nakręcenia filmu, przekłada się m.in. na jakość obrazu. Aby uzyskać tą najwyższą, niezbędny jest profesjonalny sprzęt. Często zdarza się, że konieczność skorzystania z niego podnosi koszty produkcji – niektóre agencje czy freelancerzy muszą go po prostu wynająć na czas kręcenia. U nas ten czynnik nie odgrywa znaczącej roli – mamy pod reką wszystko, co niezbędne.

Liczba filmów, które mają powstać z nakręconego materiału

Nakręcenie materiału to nie koniec prac związanych z powstaniem filmu. Po zakończeniu zdjęć potrzebne są również montaż i inne elementy postprodukcji. Czas trwania tych prac (a co za tym ich koszt) zależą m.in. od liczby filmów, które mają ostatecznie powstać. Im więcej – tym wyższa będzie inwestycja.

Powyższa lista nie wyczerpuje listy czynników, które składają się na ostateczny koszt. Prowadzi jednak do prostego wniosku: o budżecie filmu najlepiej rozmawiać w oparciu o „konkret”.

Wiesz, że chcesz nakręcić taki materiał? Skontaktuj się z Mariuszem – z naszego zespołu. Wspólnie dopracujemy koncepcję tak, aby wpisała się w budżet, który chcesz przeznaczyć na ten element promocji.