Video jako lead magnet w Twoim lejku sprzedażowym

Pozyskanie klienta to proces rozciągnięty w czasie. Na drodze do zawarcia transakcji musisz pokonać wiele etapów – prowadząc potencjalnego klienta w stronę zakupu. Pierwszym krokiem jest przyciągnięcie jego uwagi, a w efekcie – pozyskanie leada. Dobrym punktem wyjścia może być video. Zobacz, jak wykorzystać taki materiał i w czym tkwi jego siła.

Pozyskiwanie leadów – pierwszy krok do konwersji

Gdy prowadzisz biznes, masz pełną świadomość tego, jak ważną kwestią jest lejek sprzedażowy i sprawna komunikacja z potencjalnym klientem na każdym etapie – nie tylko tuż przed finalizacją transakcji. Trzeba też zadbać o przyciągnięcie uwagi odbiorcy – tak, aby zechciał zapoznać się z Twoim przekazem i z czasem utwierdził się w przekonaniu, że warto coś od Ciebie kupić.

Uwaga! Na uchwycenie uwagi potencjalnego klienta masz dosłownie kilka chwil! Dlatego musisz je wykorzystać najlepiej jak to możliwe – tak, aby rzucona „przynęta” miała jak największą szansę „złapać”. Właśnie z tego powodu video jako lead magnet to strzał w dziesiątkę.

Video jako lead magnet – dlaczego warto wybrać tę formę komunikacji?

Dlaczego to materiał video może być najlepszym punktem zaczepienia „na start”? Rekomendujemy tę formę komunikacji nie tylko dlatego, że sami zajmujemy się produkcją materiałów filmowych. To po prostu najprostszy i najskuteczniejszy sposób na to, aby przykuć uwagę odbiorców.

Powodów ku temu jest co najmniej kilka.

„Obraz mówi więcej niż tysiąc słów” – video jako lead magnet zwróci uwagę bardziej niż tekst

W nawet kilku sekundach materiału filmowego jesteś w stanie zamknąć esencję swojego przekazu. Owszem, możesz to też zrobić za pomocą chwytliwego nagłówka. Jednak obraz bardziej działa na wyobraźnię widza. Pozwala już od pierwszego momentu nawiązać z nim kontakt i nić porozumienia.

Poza tym video działa na emocje. Przy jego pomocy w ułamku sekundy możesz wzbudzić w odbiorcy sympatię do swojej marki lub jej określone wyobrażenie (np. jako luksusowej, przyjaznej użytkownikom, skierowanej do odbiorców w określonej grupie wiekowej).

Video buduje relacje

Fakt, że materiały filmowe oddziałują na emocje, wpływa również na szybkość i skuteczność budowania relacji z publicznością. Dzięki video Twoja marka stanie się bliższa odbiorcom i zyskają oni konkretne wyobrażenie na jej temat. Takie, które może ich zachęcić do sprawdzenia oferty czy skontaktowania się z doradcą.

Video opowiada historie

Dzięki materiałowi video będzie Ci łatwiej przedstawić siebie lub swoją firmę lub – za sprawą storytellingu i bohatera, z którym odbiorca może się utożsamić – wzmocnić więź i zainspirować potencjalnego klienta.

Sprawdź też: Jak napisać scenariusz filmu wizerunkowego?

Video lead magnet daje szerokie możliwości dystrybucji – tam, gdzie są Twoi odbiorcy

Video jako lead magnet może być wykorzystane na wiele sposobów. Może oczywiście trafić na stronę firmową, ale nie tylko. Wykorzystasz je również w social mediach – np. tak, aby odsyłało bezpośrednio do landing page i było nakierowane na szybką konwersję.

Pamiętaj, że na współczesnym rynku znaczenie materiałów wrzucanych np. na TikToka, Instagrama czy w ramach YouTube Shorts rośnie. Z tych serwisów korzystają odbiorcy z różnych grup wiekowych – już nie tylko tej najmłodszej. Dlatego, jeżeli chcesz do nich szybko dotrzeć, zrobisz to właśnie przez video link magnet.

Jak stworzyć dobry video link magnet?

Nie ma jednej dobrej strategii tworzenia video link magnetów. Wiele zależy od tego, co oferuje Twoja firma, jak się pozycjonuje oraz do kogo konkretnie chce dotrzeć. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Tematyka odwołująca się do zagadnień ważnych dla grup docelowych

W materiałach warto poruszać zagadnienia związane z ich potrzebami albo problemami (na które odpowiedzią mogą być produkty Twojej firmy). W końcu najczęściej pierwszym etapem buyer’s journey jest poszukiwanie sposobu na stawienie czoła jakiemuś wyzwaniu. Przykładowo – klient może się zmagać z bólem kręgosłupa, a wyjściem z sytuacji może być inwestycja w dobrej klasy materac. Warto wykorzystać ten mechanizm, przygotowując lead magnet video.

Krótki przekaz, który zwróci uwagę od pierwszych sekund

Przy lead magnet video nie ma miejsca na długą ekspozycję. Potrzebny jest za to natychmiastowy impuls, który skłoni do oglądania. Dobrze wykorzystać środki wizualne oraz zadbać o przyciągający uwagę scenariusz.

CTA – czyli wezwanie do działania

Video lead magnet powinien zawierać call-to-action, a zatem wezwanie do działania. Może to być np. link do landing page do pozostawienia danych kontaktowych.

Potrzebujesz pomocy w wykorzystaniu video do pozyskiwania leadów? Zróbmy to razem! Skontaktuj się z nami, a wspólnie opracujemy strategię, dzięki której zwiększysz szanse sprzedażowe.