Filmy można kręcić zawsze! Jeśli nie plener, to studio!

Masz w planach nakręcenie filmu promującego firmę lub innego materiału video? Plener to nie jedyne wyjście z sytuacji. Wiele z naszych produkcji powstaje częściowo, a nawet w całości w studio. Zobacz, kiedy i dlaczego to będzie dobre rozwiązanie.

Kręcenie filmu w plenerze czy w studio: od czego zależy decyzja?

Podczas przygotowania do jakiejkolwiek produkcji trzeba wybrać lokacje, w których będą się odbywać zdjęcia. Co wybrać: plener czy studio? Nie ma jednej konkretnej drogi, którą trzeba pójść. Wybór jest uzależniony m.in. od:

 • koncepcji filmu i jego scenariusza – tego, co ma być przedstawione na ekranie;
 • budżetu oraz (co również łączy się m.in. z kwestiami finansowymi) czasu przeznaczonego na kręcenie;
 • oczekiwanych efektów;
 • warunków, które panują obecnie – np. od pory roku, pogody czy godzin, w których mają być kręcone zdjęcia.

Obie opcje: plener oraz studio – mają swoje zalety. Jednak w wielu przypadkach to właśnie ten drugi typ lokacji wygrywa, zwłaszcza w połączeniu z nowoczesną technologią, która daje ogromne możliwości!

Kiedy kręcenie filmu w studio może być najlepszym wyborem dla firmy?

Są rzeczy, które można nakręcić tylko w plenerze. Trudno będzie np. pokazać siedzibę Twojej firmy bez wyjścia ze sprzętem „w teren”. Podobnie, gdy tematyka produkcji jest powiązana z konkretnymi miejscami – np. określonymi lokacjami w danym mieście czy przestrzeniami naturalnymi. W takiej sytuacji łatwiej jest pojechać ze sprzętem pod konkretny adres i tam nakręcić wszystkie potrzebne ujęcia.

Trzeba jednak pamiętać, że „plener” ma też sporo wad. Są to przede wszystkim:

 • wyzwania logistyczne – nie tylko związane z tym, że trzeba dojechać z dużą ilością sprzętu w dane miejsce, ale również np. z kwestią jego dogodnego ustawienia, tak żeby zdjęcia wyszły atrakcyjnie;
 • wyzwania środowiskowe – związane choćby z hałasem, ludźmi kręcącymi się w tle, ale także z nieprzewidywalnością pogody;
 • koszty – często są one wyższe, choćby z uwagi na konieczność wyruszenia w podróż przez dużą ekipę filmową.

Dlatego w wielu przypadkach to studio jest lepszą opcją. Warto je wybrać m.in. przy:

 • filmach reklamowych – zwłaszcza takich, które skupiają się na prezentacji jednego, konkretnego produktu;
 • filmach wizerunkowych, gdy kręcenie materiału w siedzibie firmy nie jest rekomendowane (np. kiedy wnętrza biur nie prezentują się atrakcyjnie lub są mało przestronne albo gdy kręcenie w godzinach pracy zbyt mocno zaburzyłoby wykonywanie obowiązków przez zespół);
 • wywiadach/videocastach – to typowo „studyjne” materiały;
 • produkcjach, które wymagają zastosowania efektów specjalnych lub innych zaawansowanych zabiegów wizualnych.

Co daje kręcenie filmu w studio?

Dlaczego często polecamy kręcenie w studio? Poznaj kluczowe zalety tej metody nagrywania.

Stabilne warunki na planie

W studio można kontrolować każdy element przestrzeni – począwszy od oświetlenia (to baaaardzo ważne), przez dźwięk, aż po ustawienie wszystkich obiektów. Nie ma też ryzyka, że pogoda popsuje się, co uniemożliwi dotrzymanie harmonogramu. Praca odbywa się więc w bardzo przewidywalny sposób i jest po prostu łatwiej.

Komfort logistyczny

W studio filmowym większość potrzebnego sprzętu jest na miejscu. Nie trzeba go więc wozić z lokacji na lokację. To pozwala zoptymalizować koszty produkcji, a także zaoszczędzić sporo czasu, np. na rozstawianie oświetlenia, kamer itp.

(Niemal) nieograniczone możliwości kreowania obrazu

W studio można skorzystać m.in. z green screenów oraz innych rozwiązań. Dzięki nim na etapie postprodukcji można m.in. dodać bardzo dobrze wyglądające efekty specjalne oraz inne elementy. Podnoszą one atrakcyjność filmu i pozwalają jeszcze lepiej oddać założenia scenariusza.

Elastyczne godziny kręcenia

Nagrywanie scen nocnych w dzień albo pełnego słońca późnym popołudniem? W studio to nie problem, ponieważ – jak już wspomnieliśmy – ekipa ma pełną kontrolę nad oświetleniem. Poza tym nie ograniczają ją np. godziny otwarcia miejsc w plenerze ani inne wyzwania. Czas nagrywania można elastycznie dopasować do tego, ile i kiedy trzeba nakręcić.

Czytaj też: Jak wygląda typowy proces produkcji filmu wizerunkowego?

Optymalizacja kosztów produkcji filmu

Ponieważ studio ogranicza do minimum wyzwania logistyczne związane z kręceniem filmów wizerunkowych i pozostałych, skorzystanie z niego może dobrze wpłynąć na budżet produkcji. Warto też pamiętać, że wielkość studia i poziom jego „zaawansowania technicznegodostosowuje się do typu powstającego materiału. Inne warunki są potrzebne np. do nakręcenia prostego videocastu, a inne, gdy powstaje film reklamowy.

I na koniec najważniejsze: nie trzeba wybierać na zasadzie: albo studio, albo plener. Można wykorzystać potencjał obu tych typów lokacji – tak, aby ostatecznie powstał film, który wygląda autentycznie i wzbudza zainteresowanie oraz inne emocje.

Chcesz o tym porozmawiać? Skontaktuj się z naszą ekipą – dobierzemy miejsce kręcenia Twojego video tak, aby osiągnąć założone cele. Zapraszamy!