Jak długo trwa produkcja od pomysłu do finalnego filmu?

Myślisz o produkcji filmu wizerunkowego albo reklamy? Jeśli tak, możesz się zastanawiać, jak długo to potrwa. Nie odpowiemy Ci zero-jedynkowo, i to z bardzo prostego powodu: to zależy od mnóstwa czynników! Zobacz, co wpływa na czas kręcenia produkcji filmowej!

Od czego zależy czas kręcenia filmu?

Wyobraź sobie dwa scenariusze.

  1. Kręcimy videopodcast: wywiad ze znaną osobą, który odbędzie się w studio; długość gotowej produkcji to ok. 30 minut.
  2. Przygotowujemy film wizerunkowy dla producenta przemysłowego – uwzględnia on m.in. krótkie wywiady z kierownictwem, prezentację siedziby firmy i – częściowo – procesu produkcyjnego. Konieczne jest też dodanie animacji pokazujących zalety flagowego produktu firmy.

Jak sądzisz: która z tych produkcji powstanie szybciej? Odpowiedź nasuwa się sama, a wraz z nią – lista niektórych czynników, które mogą wpływać na długość kręcenia. Wymieńmy je jednak – tak, aby niczego nie pominąć.

Etap, na którym zaczynasz współpracę z kreatywną agencją filmową

Do naszej filmowej agencji kreatywnej możesz przyjść już z gotowym scenariuszem projektu, który mamy zrealizować albo zlecić nam pracę od podstaw – na podstawie ogólnego pomysłu.

W pierwszym wariancie współpraca będzie trwać nieco krócej po naszej stronie. Naszym zadaniem będzie wówczas jedynie większa lub mniejsza ingerencja w zaprezentowane materiały, tak aby jak najlepiej przełożyć koncepcję na język filmu. Jednak w ogólnym rozrachunku cały proces może trwać dłużej – w zależności od tego, ile czasu Twój zespół poświęci na przygotowanie scenariusza.

W wariancie drugim współpraca rozpoczyna się od briefu, na którego podstawie to nasza ekipa przygotowuje scenariusz do Twojej akceptacji. Na jego stworzenie zespołowi potrzeba trochę czasu. Ile? To będzie zależało np. od stopnia złożoności czy długości produkcji. Jednak jako że mamy ogromne doświadczenie – dzięki współpracy z nami najczęściej etap preprodukcji ulegnie skróceniu.

Jeśli więc już wiesz, że potrzebujesz pomocy przy scenariuszu – nie trać cennego czasu. Skontaktuj się z naszym zespołem!

Typ produkcji

„Prosty” wywiad czy videocast to materiały, które zazwyczaj nie wymagają długiego czasu poświęconego od przygotowań do uzyskania gotowego efektu. Samo kręcenie to często jeden dzień zdjęciowy. Potem trzeba poświęcić (orientacyjnie) kilka dni na montaż, dodanie napisów czy innych elementów.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, kiedy powstaje film reklamowy – taki, w którym łączone są np. elementy „standardowych” technik kręcenia oraz animacji, a kręcenie odbywa się w kilku różnych lokacjach. W takim przypadku trzeba się liczyć z wydłużeniem czasu pracy nad materiałem.

Miejsce kręcenia

Studio czy plener? To ma znaczenie! Kiedy kręci się np. w siedzibie firmy albo innej lokacji, często trzeba poczekać na dogodne warunki do nagrywania. Mogą być potrzebne np. odpowiednia pogoda czy światło. W takich warunkach wydłuża się również „logistyka” – ekipa wraz ze sprzętem muszą dojechać na miejsce, „rozstawić się”, spędzić czas w trasie itp.

Dlatego w wielu przypadkach kręcenie w studio przyspiesza proces realizacji filmu – panują tam w pełni przewidywalne, stabilne warunki. Co za tym idzie – można bardzo precyzyjnie zaplanować harmonogram działania.

Czytaj więcej: Filmy można kręcić zawsze! Jeśli nie plener, to studio!

Liczba zadań do wykonania w postprodukcji

Samo nakręcenie filmu to nie koniec. Po nagraniu „surówki”, potrzebny jest montaż. Jego długość jest uzależniona m.in. od tego, ile ma trwać gotowy materiał. Ale nie tylko. Ważne są także wszelkie elementy dodatkowe – np. poprawa parametrów obrazu, dodanie efektów specjalnych, animacji, napisów itp. Im więcej takich zadań do wykonania – tym dłużej trzeba poczekać na rezultat końcowy.

Ile szacunkowo potrwa praca nad moim filmem?

Jak widzisz, trudno jest „na oko” wskazać, jak długo potrwa kręcenie filmu wizerunkowego czy reklamowego dla Twojej firmy. Jeśli chcesz poznać konkrety, po prostu porozmawiaj o tym z naszym zespołem. Kiedy poznamy Twój pomysł na produkcję, z łatwością oszacujemy, jak długo potrwa praca nad nią. Dzięki temu świadomie zaplanujesz działania marketingowe – tak, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Zapraszamy do kontaktu!