Jak mierzyć efektywność filmu wizerunkowego w kontekście zaangażowania odbiorców?

Film wizerunkowy tworzy się z myślą o komunikacji z grupami docelowymi klientów czy szeroko pojętym otoczeniu biznesowym. Jak jednak mierzyć to, czy „zadziałał”? Efektywność mierzy się przede wszystkim w kontekście zaangażowania odbiorców. W jaki sposób można uzyskać wiarygodne wyniki? Na co one wskazują? Dlaczego to ważne? Wyjaśniamy.

Wszystko jest po coś, czyli cele stawiane przed filmem wizerunkowym

Jedną z pierwszych kwestii, które ustala się przy pracy nad filmem wizerunkowym, są cele jego publikacji. Taki materiał może np.:

 • być sposobem na wzbudzenie zainteresowanie marką/budowanie jej rozpoznawalności;
 • pomagać wzmacniać rozpoznawalność marki i jej produktów oraz „przypominać o ich istnieniu”;
 • pozwalać na wykreowanie określonego wizerunku brandu – np. jako skierowanego do wymagających, bardziej zamożnych klientów lub do „typowego Kowalskiego”;
 • zbudować i wzmocnić określone skojarzenia z marką.

Jak zatem widzisz, nie są to cele stricte sprzedażowe, a raczej – marketingowe, nakierowane głównie na osoby na wyższych poziomach tzw. lejka sprzedażowego.

Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ to ważne w kontekście mierzenia skuteczności publikacji takiego video. Trudno jest ją weryfikować na podstawie wzrostów sprzedaży w krótkofalowej perspektywie – to nie materiały nastawione na szybką konwersję. Z tego powodu warto skupić się na innym mierniku, a mianowicie na zaangażowanie odbiorców.

Zaangażowanie odbiorców, czyli co?

Czym jest zaangażowanie odbiorców? To czynnik, który sprawia, że widz ogląda materiał z zainteresowaniem i chce z nim wejść w interakcję. Jeśli wideo przykuwa uwagę, rosną szanse na to, że zrealizuje postawione na start cele, a pośrednio i w dłuższej perspektywie wzmocni Twoją sprzedaż.

Zaangażowanie można poznać po kilku „symptomach”. Chodzi o:

 • czas oglądania materiału – czy video zostało wyłączone po paru sekundach, czy widz wytrwał do samego końca;
 • liczba odtworzeń filmu – zarówno przez pojedynczego użytkownika, jak i ogólniejsza odnosząca się do wszystkich odbiorców;
 • „interakcje” z filmem – np. kliknięcie w odnośniki do innych materiałów, linki do landing page czy CTA zachęcające do kontaktu, ale także komentarze i udostępnienia.

Dlatego wszystkie te elementy podlegają nieustannemu „badaniu” i mają wpływ na ocenę skuteczności kampanii z filmem wizerunkowym.

Czytaj też: Jak przygotować się do nakręcenia filmu wizerunkowego? 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

Jak mierzyć zaangażowanie odbiorców?

Zastanawiasz się, skąd biorą się dane odnośnie do zaangażowania odbiorców, z których korzysta się przy kampaniach wizerunkowych. Najczęściej są dostępne w ramach narzędzi analitycznych na platformie, na której jest opublikowany dany materiał. Takie instrumenty dają m.in. YouTube, Facebook, Instagram, TikTok czy LinkedIn. Monitorować można także zaangażowanie odbiorców w materiały osadzone bezpośrednio na firmowej stronie www. Na tym właśnie polega „magia” i przewaga internetu nad mediami tradycyjnymi, takimi jak telewizja.

Co ważne, w sieci można bardzo precyzyjnie mierzyć zaangażowanie odbiorców w oglądanie filmu wizerunkowego. Raporty pozwalają uzyskać wszystkie informacje kluczowe dla odpowiedzialnych za marketing i sprzedaż. Są one związane m.in. z odbiorem materiałów przez poszczególne grupy publiczności. Można się zatem bez problemu dowiedzieć m.in. tego:

 • kim są osoby, które oglądają wypuszczony film wizerunkowy – znane są ich cechy demograficzne, takie jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania, a nawet „zwyczaje” w Internecie;
 • jaki jest poziom zaangażowania poszczególnych grup docelowych w materiał;
 • które jego elementy przykuły uwagę najbardziej; np. który moment był odtwarzany najczęściej;
 • ilu spośród widzów kliknęło w link przy video i kim były te osoby.

Takie informacje są bardzo przydatne, ponieważ pozwalają jeszcze lepiej planować kolejne publikacje. Tak, aby każda z nich jeszcze bardziej zwiększała szanse na pociągnięcie odbiorców w dół lejka marketingowego.

Jak zadbać o wysokie zaangażowanie odbiorców w film wizerunkowy?

Powyższe pytanie można by też zadać prościej: „co zrobić, żeby film wizerunkowy przyciągnął uwagę Twoich klientów?”. Trudno wskazać jedną, uniwersalną receptę na sukces, bo wiele zależy od tego, dla kogo i w jakim celu chcesz stworzyć film wizerunkowy.

Ważne jednak, aby ta produkcja została przygotowana w oparciu o konkretne cele marketingowe, do dobrze sprecyzowanej grupy docelowej. Musi mieć też świetną jakość oraz urzekać – obrazem, dźwiękiem oraz historią. Tak, aby oglądający chciał jeszcze.

Zastanawiasz się, jak stworzyć taki materiał? Zrób to wspólnie z HOLE Films. Wiemy, jak opowiedzieć o Twojej marce, żeby wzbudzić i utrzymać zaangażowanie widza na dłużej. Zadzwoń lub napisz, aby porozmawiać z nami o tym, jak wzmocnić wizerunek Twojej marki!