produkcja filmu wizerunkowego

Jakie są kroki, które muszę podjąć, aby rozpocząć produkcję filmu wizerunkowego?

Film wizerunkowy to skuteczne narzędzie marketingowe, które możesz wykorzystać na wiele sposobów, np. do zwiększenia rozpoznawalności swojej marki, zainteresowania jej produktami czy szeroko pojętego brandingu. Zanim jednak zaczniesz czerpać korzyści z dobrze przygotowanego video, trzeba jakoś zacząć. Od czego? Wyjaśniamy.

Produkcja filmu wizerunkowego: dwie drogi startu

Wiesz, że Twoja firma potrzebuje filmu wizerunkowego? W takim razie pierwszy krok drogi już za Tobą. Teraz jednak trzeba pójść dalej. To, którą opcję wybierzesz, zależy m.in. od tego:

 • jak duże masz doświadczenie przy zlecaniu przygotowaniu takiej produkcji;
 • czego oczekujesz od powstającego materiału, a także od ekipy, która go przygotuje,
 • jakim budżetem dysponujesz.

Zasadniczo, najczęściej nasi Klienci działają w jednym z dwóch modeli:

 1. przychodzą do naszej filmowej agencji kreatywnej z oszacowanym, konkretnym budżetem na ten projekt, a naszym zadaniem jest „wyciśnięcie” z niego najwięcej, jak to możliwe;
 2. kontaktują się bez z góry ustalonego budżetu, ale ze wstępnymi założeniami – oczekując uzyskania wyceny, np. w kilku wariantach kosztowych.

Który z nich jest lepszy? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Pewne jest jedno: w każdej z opisanych powyżej sytuacji można znaleźć optymalne rozwiązanie i przygotować film wizerunkowy, który spełni cel, w jakim powstaje.

Jak określić wysokość budżetu na film wizerunkowy?

Film wizerunkowy jest częścią Twojej kampanii promocyjnej i brandingu. Dlatego jego produkcja będzie się wiązać z kosztami. Ich wysokość zależy od wielu czynników – począwszy od długości powstającego materiału, aż po poziom jego zaawansowania. Nie da się więc jednoznacznie wskazać, ile będzie trzeba zainwestować w takie przedsięwzięcie. Warto jednak – chociaż orientacyjnie – zakreślić ramy budżetowe, w których wydatki będą się musiały zamknąć. Dzięki temu będzie łatwiej:

 • stworzyć wizję materiału, która będzie możliwa do realizacji przy założonym budżecie;
 • poszukać różnych rozwiązań, które pozwolą dostosować koszty produkcji do możliwości.

Czytaj więcej: Ile kosztuje film dla mojej firmy?

Budżet to nie wszystko – liczy się cel

Skoro już o celu mowa, to jego ustalenie powinno być jednym z pierwszych zadań przy produkcji filmu wizerunkowego. Pamiętaj! Taki materiał to narzędzie marketingowe. Żeby spełnił swoją rolę, trzeba precyzyjnie zakreślić założenia.

Dlatego na etapie przygotowań trzeba określić podstawowe kwestie, takie jak:

 • grupa odbiorców, do której będzie skierowany materiał – czy będą to Twoi klienci, potencjalni pracownicy czy szeroko pojęte otoczenie biznesowe? Czym charakteryzuje się ta grupa? Jakie ma oczekiwania, preferencje i zainteresowania? Im lepiej ją zdefiniujesz, tym skuteczniejszy materiał powstanie;
 • komunikat o Twojej marce, który ma zostać przekazany – jakie wartości ma podkreślać film wizerunkowy? Co powinien z niego wynieść odbiorca? Jakie wrażenie powinna pozostawiać produkcja?;
 • kanał dystrybucji – czy film trafi na Twoje kanały w mediach społecznościowych, YouTube, czy np. stanie się elementem strony firmowej? To ma wpływ choćby na długość czy format powstającego materiału.

Dobrze odpowiedzieć sobie na powyższe pytania jeszcze przed zleceniem produkcji filmu wizerunkowego. Rozmowa na powyższe tematy będzie kluczowa dla wydźwięku produkcji i jej efektywności. Wszystkie omówione elementy są częścią briefu, który trzeba wypełnić.

Zobacz też: Video jako lead magnet w Twoim lejku sprzedażowym

Jakie są kolejne kroki produkcji filmu wizerunkowego?

Ustalenie budżetu oraz założeń, które ma spełnić film wizerunkowy, to punkt wyjścia do dalszej pracy. Jak ona przebiegnie?

 • Jeśli przychodzisz do nas z gotowym scenariuszem – zaadaptujemy go tak, aby był możliwy do realizacji.
 • Jeżeli scenariusza nie ma – to my przygotujemy dla Ciebie kilka pomysłów, a ten wybrany przekujemy w materiał gotowy do pracy.

Po akceptacji scenariusza zaczniemy przygotowania do kręcenia. Po zakończeniu wszystkich dni zdjęciowych pozostaną montaż i inne elementy postprodukcji (np. stworzenie animacji, grafik itp.), a potem – publikacja filmu.

Wniosek jest więc prosty: nawet jeśli wiesz tylko tyle, że chcesz nakręcić film wizerunkowy, i masz wstępnie zarysowany budżet na ten projekt – możemy zaczynać działanie. Zgłoś się, a my przeprowadzimy Cię przez cały proces, tak abyś zrealizował swoje cele biznesowe.