animacje 2D i 3D

Jakie są orientacyjne koszty produkcji animacji 2D lub 3D?

Myślisz o zamówieniu animacji, którą wykorzystasz do promocji firmy na social mediach, podczas prezentacji na targach czy na stronie firmowej? Do wyboru masz dwa warianty: animacje 2D i 3D. Czym się od siebie różnią? Ile kosztują? Wyjaśniamy.

Animacje 2D i 3D: na czym polega różnica?

Na początek krótkie wyjaśnienie pojęć: czym są animacje 2D, a czym 3D?

 • Animacja 2D powstaje w efekcie połączenia ze sobą obrazów o różnych wysokościach i szerokościach – tak, aby stworzyć iluzję ruchu. W ten sposób powstaje „ruchomy obrazek”, który jest pozbawiony głębi.
 • Animacja 3D jest generowana komputerowo, przy pomocy specjalnego oprogramowania, tak aby powstał obraz dający wrażenie głębi oraz przestrzeni. Znacznie bardziej realistyczny, skalowalny i wielowymiarowy.

Można więc powiedzieć, że efekty obserwowane na ekranie w przypadku animacji 3D i 2D są zupełnie inne. Jeżeli chcesz sobie to wyobrazić, przypomnij sobie znane z dzieciństwa bajki rysunkowe – np. „Reksia” z jednej strony, a z drugiej – „Toy Story”. Dobrze obrazują one różnice jakościowe pomiędzy dwoma formatami filmów animowanych, chociaż trzeba podkreślić, że obecnie technologia daje o wiele szersze możliwości w każdym z nich!

Czytaj też: Animacja czy film: co jest lepsze dla mojej marki?

Animacje 2D czy 3D – na co się zdecydować?

Wkładanie animacji 2D i 3D w etykietki mniej lub bardziej „nowoczesnych” czy „funkcjonalnych” nie jest dobrym podejściem. Oba typy materiałów mają zastosowanie jako narzędzia marketingowe, wizerunkowe czy sprzedażowe. Trzeba je jednak umiejętnie wykorzystać. Jak?

Animacje 2D świetnie nadają się do tworzenia tzw. explainerów. Chodzi o materiały, które mają na celu wyjaśnić skomplikowane procesy w prosty sposób. To np. video, które omawiają:

 • proces dokonania zakupu w sklepie internetowym;
 • schemat inwestycyjny przy wyborze danego instrumentu finansowego;
 • sposób obsługi danej aplikacji mobilnej czy na PC.

W takich produkcjach liczy się prostota. Ważne jest też skoncentrowanie się na treści komunikatu, a nie na jego formie.

Animacje 3D warto wykorzystać w sytuacji, gdy trzeba „wejść do środka” produktu lub konstrukcji i pokazać coś w żywy, hiperrealistyczny sposób. Dlatego tę formę prezentacji wykorzystuje się np. przy:

 • pokazywaniu „warstw” produktu lub jego części składowych;
 • demonstrowaniu tego, jak działa jakieś urządzenie – np. silnik samochodowy czy filtr do wody;
 • wizualizacji powstających nieruchomości.

Możliwości, które dają oba typy animacji, są oczywiście szersze, a dobór konkretnego wariantu warto przedyskutować z ekspertem. W HOLE możesz o tym porozmawiać z Mariuszem z naszego zespołu – .

Cena animacji 2D a 3D: jaka jest różnica?

Na cenę animacji 2D oraz 3D składa się wiele czynników. Dlatego trudno wskazać konkretne koszty produkcji. Inne wydatki czekają Cię np. na stworzenie kilkunastosekundowego explainera, a inne na serię kilkuminutowych animacji do materiałów szkoleniowych.

Musisz mieć jednak świadomość, że na cenę wpływają:

 • zakres prac, które zrealizuje filmowa agencja kreatywna – np. to, czy masz już gotowy scenariusz i tekst dla lektora;
 • lektor – zatrudnienie profesjonalisty, który odczyta treść, to dodatkowy wydatek;
 • muzyka – trzeba na nią pozyskać licencję;
 • montaż i postprodukcja (liczba godzin poświęconych na tę pracę);
 • typ animacji.

Zasadniczo możesz oczekiwać, że animacje 2D będą nieco tańsze niż 3D, jednak nie jest to zasada, od której nie ma odstępstw. Wszystko zależy od specyfiki realizowanego projektu.

Na jakie koszty musisz się szykować? Spodziewaj się, że przy 8-odcinkowej, prostej animacji video produktowej w 3D zapłacisz od 2 000 zł za 1 film o długości do 60 sekund.

Chcesz omówić szczegóły? Skontaktuj się, a przygotujemy bezpłatną wycenę i pomożemy wybrać pomiędzy formatami 2D i 3D.