animacja a film wizerunkowy

Jakie są różnice między animacją a filmem wizerunkowym z udziałem ludzi pod względem skuteczności?

Szukasz efektywnego sposobu dotarcia do klienta? Video to świetne narzędzie – pod warunkiem, że dobierzesz jego formę i treść do swoich celów. Co jest zatem skuteczniejsze: animacja czy produkcja z udziałem ludzi? Zobacz, od czego to zależy.

Standardowe filmy i animacje – czym się różnią?

Zarówno standardowy film z udziałem ludzi, jak i animacja to materiały video, które mogą zostać wykorzystane jako narzędzia marketingowe. Różnią się przede wszystkim formą.

  • Standardowe filmy są kręcone z ludźmi. Powstają na planach filmowych, z aktorami, scenografią, przy użyciu kamer video.
  • Animacje powstają w studio i są „rysowane” od podstaw – ręcznie (coraz rzadziej) bądź przy pomocy narzędzi komputerowych.

Oczywiście odmienne techniki powstawania przekładają się zarówno na wydźwięk materiałów, jak i ich zastosowanie. Dlatego trudno jest mówić o różnicach odnośnie do skuteczności. Wszystko zależy bowiem od tego, jaka produkcja i w jakim celu ma powstać.

Zastanawiasz się już teraz, czy potrzebujesz standardowego filmu, czy animacji? Porozmawiaj o tym z naszym zespołem – skontaktuj się z Mariuszem z naszego zespołu: .

Czytaj też: Animacja czy film: co jest lepsze dla mojej marki?

Standardowy film wizerunkowy – kiedy może być skuteczny?

Filmy z udziałem ludzi nie mają sobie równych pod kątem wywoływania emocji. Widzowi znacznie łatwiej jest identyfikować się z postaciami na ekranie, gdy obserwuje „żywych ludzi”, a nie animacje. Wydają się też bardziej realistyczne i zbliżone do „codziennego życia”.

Dlatego o ich skuteczności można mówić, gdy tworzy się m.in.:

  • materiały wizerunkowe – np. film prezentujący codzienne życie firmy;
  • żywe historie, które mają poruszyć widza – mowa np. o kampaniach społecznych, ale także spotach promocyjnych;
  • produkcje, z którymi odbiorca ma się utożsamić.

Animacje – kiedy mogą być skuteczne?

Animacje to doskonały sposób na przekładanie skomplikowanych konceptów na prosty język obrazu. Pozwalają m.in. wyjaśnić procesy, omówić budowę danego produktu, strukturę firmy czy sposób obsługi jakiegoś urządzenia. Umożliwiają także urzeczywistnienie szalonych pomysłów scenariuszowych – takich, których realizacja w formie „standardowego” filmu byłaby bardzo kosztowna lub niemal niemożliwa.

O ich skuteczności można mówić, gdy tworzy się:

  • tzw. explainery, a więc wszelkie materiały wyjaśniające jakiś proces/zjawisko (np. to, jak działają zakupy w sklepie internetowym);
  • omówienia właściwości produktów – np. video prezentujące ich konstrukcję, warstwy, części itp.;
  • materiały szkoleniowe.

Warto też pamiętać, że animacje mogą zostać zmienione, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przykładowo, jeżeli za jakiś czas wypuścisz nową wersję produktu – prezentujące go video będzie można prawdopodobnie lekko zmodyfikować przy poniesieniu niewielkich kosztów.

Czy można połączyć standardowy film i animację?

Pytanie o możliwość połączenia filmu z udziałem ludzi i animacji pojawia się bardzo często. Nasza odpowiedź? Jasne, że można, a czasami nawet trzeba!

Wyobraź sobie, że np. powstaje film dla salonu optycznego. Z jednej strony powinien on wzbudzić emocje i dać widzowi szansę na zidentyfikowanie się z jego bohaterami. Dlatego nie może w nim zabraknąć np. aktorów przymierzających różne okulary. Z drugiej – w materiale można pokazać warstwy zabezpieczeń soczewek okularowych. Do tego przyda się animacja.

Wniosek? Animacja i film z udziałem ludzi mogą być równie skuteczne – pod warunkiem że forma materiału zostanie dopasowana do celu jego publikacji. Chcesz podjąć świadomą decyzję? Skontaktuj się z nami i zobacz, co możemy przygotować wspólnie.