jak działa usługa – animacja 2d i 3d

Explainer! Czyli jak w prosty sposób wyjaśnić klientowi jak działa usługa – animacja 2d i 3d

Wyobraź sobie, że musisz wytłumaczyć klientowi, jak działa Twój program ERP. Albo że masz gabinet stomatologiczny i chcesz wyjaśnić pacjentowi, w jaki sposób wygląda wszczepienie implantu. A co, jeśli chcesz pokazać, jak pracuje system filtracji wody? W teorii w takich sytuacjach możesz użyć po prostu słów. Jeżeli jednak chcesz być skuteczny, a odbiorca ma Cię ZROZUMIEĆ, potrzebujesz wizualizacji, czyli animowanego explainera. Zobacz, jak wykorzystać takie narzędzie.

Co to explainer?

Explainer to słowo, po które chętnie sięgamy w naszej kreatywnej bańce. Co się jednak za nim kryje? Chodzi o materiał video, który skupia się na wyjaśnieniu skomplikowanych, abstrakcyjnych idei. Najczęściej używa się go, aby omówić:

  • zasadę działania jakiegoś urządzenia;
  • specyfikę nowej technologii, która została wykorzystana w produkcie;
  • sposób obsługi sprzętu/programu komputerowego itp.;
  • zawiłe procesy i inne zagadnienia, które wymagają rozłożenia na czynniki pierwsze.

Najczęściej taki materiał:

  • przybiera formę animacji – zazwyczaj animacji 2d, która jest minimalistyczna, maksymalnie prosta i przejrzysta, tak aby nic nie zaburzało przekazu;
  • trwa maksymalnie kilka minut – to swego rodzaju „video dydaktyczne”, więc nie może być rozciągnięte w czasie, bo odbiorcy nie są w stanie utrzymać skupienia na dłużej i trzeba to uwzględnić.

Zobacz również: Animacja czy film: co jest lepsze dla mojej marki?

Jak można wykorzystać explainer video?

Explainer video ma szerszy zakres zastosowań, niż może Ci się wydawać! Sprawdzi się w wielu kontekstach.

Prezentacja produktu/usługi z myślą o zainteresowaniu klientów

Explainer to najlepszy sposób na szybkie „wyedukowanie” potencjalnych klientów. Dlatego taki materiał może się stać częścią filmu promocyjnego albo elementem publikowanym w firmowych social mediach czy innych kanałach. Dobrze sprawdzi się też na stronach z opisem produktów – np. w sklepach online. Klient może „odpalić” osadzone video, np. kiedy rozważa zakup konkretnego towaru. Dobrze przygotowana animacja typu explainer może być „języczkiem u wagi”, który zadecyduje o finalizacji transakcji.

Przykład? Posłużmy się jednym z użytych we wstępie.

Wyobraź sobie, że prowadzisz klinikę implantologii stomatologicznej. Pacjenci, zanim wybiorą specjalistę w tej dziedzinie, zazwyczaj chętnie sami się edukują. W końcu mają się poddać kosztownej i dość inwazyjnej procedurze. Dlatego na ich poczucie bezpieczeństwa wpływa pełna świadomość tego, na co się decydują.

W branży medycznej obowiązują obostrzenia co do reklamy, ale masz prawo publikować materiały informacyjne. Dobrym wyborem może być właśnie animacja – explainer. W takim materiale krok po kroku można omówić, jak wygląda wszczepienie implantu zęba i czego może się spodziewać pacjent. Tak konkretne i przejrzyste informacje mogą go zachęcić do kontaktu z Twoją kliniką.

Pamiętaj! Explainery sprawdzą się na każdym etapie lejka sprzedażowego – mogą przyciągnąć uwagę wstępnie zainteresowanego klienta, pomóc mu zgłębić wiedzę o Twoim produkcie, dokonać wyboru tego właściwego albo dokonać zakupu.

Chcesz się zastanowić, jak wykorzystać ich potencjał przy pozyskiwaniu leadów i zamykaniu sprzedaży w Twojej firmie? Porozmawiaj o tym z X  z naszego zespołu. Podpowiemy.

Komunikacja wewnętrzna i szkolenie pracowników

Explainery to świetny wybór również w kontekście edukowania pracowników czy partnerów biznesowych, którzy mają dystrybuować Twoje produkty. Przekazywanie skomplikowanych informacji w postaci prostej animacji video będzie bardziej przystępną formą kontaktu – łatwiejszą do „przetrawienia” przez odbiorcę.

Czytaj też: Jakie są orientacyjne koszty produkcji animacji 2D lub 3D?

Co daje korzystanie z explainer video?

Korzystanie z explainer video przynosi wiele korzyści. Te najważniejsze to:

  • zamiana skomplikowanych koncepcji w prosty przekaz – w tym przypadku obraz naprawdę działa lepiej niż tysiące słów;
  • przyspieszenie i ułatwienie komunikacji z klientami – materiały video są łatwiejsze do przyswojenia. W efekcie szanse, że odbiorca obejrzy explainera są większe niż te, że dobrnie do końca długiej, skomplikowanej instrukcji na piśmie;
  • zapamiętanie informacji na dłużej – film przemawia do wyobraźni i zostaje w pamięci bardziej niż słowa na papierze/ekranie;
  • możliwość publikacji w wielu miejscach – jeden explainer możesz wykorzystać w różnych materiałach, np. na social mediach, w filmach promocyjnych, materiałach wewnętrznych itd.

Zastanawiasz się, czy potrzebujesz explainerów w komunikacji z klientami? Rozważmy to wspólnie i znajdźmy najlepszą formę dotarcia do nich z Twoim przekazem. Skontaktuj się i zacznijmy działać!

P.S. Jeśli zaciekawił Cię ten tekst, bądźmy w kontakcie. Śledź nas np. na Facebooku czy LinkedIn, aby dostawać powiadomienia o nowych artykułach na blogu HOLE Films.