Miejsce video w lejku sprzedażowym

Miejsce video w lejku sprzedażowym

Myślisz, że video to narzędzie skierowane głównie do klientów niemal gotowych do zakupu? Jak mawia klasyk, nic bardziej mylnego! Warto na nie spojrzeć w szerszym ujęciu i wykorzystać na każdym etapie buyer’s journey. Zobacz, jak „wycisnąć” pełen potencjał video w lejku sprzedażowym!

Lejek sprzedażowy, czyli droga klienta do zakupu jest dłuższa, niż myślisz!

Przy stawianiu celów – także tych biznesowych – bardzo łatwo popełnić istotny błąd. Chodzi o koncentrację na efektach, a nie na drodze, która prowadzi do ich osiągnięcia. W rezultacie, np. planując kampanię marketingową, lokuje się najwięcej środków w komunikację z klientami, którzy już są prawie gotowi do zakupu.

Nic dziwnego, że chcesz pozyskać te osoby, które już wiedzą, czego chcą, i potrzebują tylko ostatniego „pchnięcia”, aby sfinalizować transakcję. To jednak nie takie proste! Aby klient dotarł do miejsca, w którym (metaforycznie lub nie) klika „kup teraz”, trzeba na to zapracować.

I tu do gry wchodzi lejek sprzedażowy, świetnie odzwierciedlający drogę klienta do zakupu. Pomyśl: co musi się stać, żeby klient wybrał właśnie Twój produkt? Zadziać się musi kilka rzeczy! Taka osoba powinna:

 1. uświadomić sobie pewnego rodzaju potrzebę/problem – „rozwiązaniem” ma być Twój produkt;
 2. dowiedzieć się, że istnieją produkty takie, jak Twój i pogłębić wiedzę na ich temat;
 3. zapoznać się z różnymi rozwiązaniami – poznać ich funkcje, właściwości i porównać je ze sobą;
 4. utwierdzić się w przekonaniu, że warto kupić od Ciebie, a nie od konkurencji – np. ze względu na zaufanie do marki czy lepszą cenę.

Oczywiście ten proces będzie wyglądać inaczej w zależności od tego, w jakiej branży działasz. Jednak generalnie, aby pozyskać klienta, musisz przejść przez wszystkie etapy lejka sprzedażowego:

 • przyciągnąć uwagę odbiorcy,
 • zainteresować go,
 • wzbudzić chęć zakupu produktu,
 • skłonić go do działania.

To wystarczający powód, dla którego warto zadbać o pozyskanie klienta już na wczesnym etapie tej drogi. Dzięki temu możesz go prowadzić w stronę sprzedaży – krok po kroku utwierdzając w przekonaniu, że Twoje produkty są najlepszą odpowiedzią na jego potrzeby.

Video w lejku sprzedażowym – na każdym etapie buyer’s journey

Jeszcze do niedawna o video marketingu myślało się wyłącznie w kontekście filmów reklamowych – tych, które pojawiały się w tradycyjnych mediach i miały przede wszystkim zachęcić do szybkiego zakupu. One również mają sens. Jednak materiały video mogą Ci pomóc na każdym etapie lejka sprzedażowego. To przy ich pomocy:

 • zbudujesz świadomość marki i zaczniesz kreować określone skojarzenia z nią – tym celom służą np. filmy wizerunkowe;
 • wyedukujesz swoich klientów, np. wyjaśnisz im, co wyróżnia Twoje produkty, do czego one służą i jak można je wykorzystać – tak działają np. animowane explainery czy video produktowe;
 • zapewnisz potencjalnych kupujących, że jesteś rzetelnym partnerem – np. dzięki odpowiednim filmom wrzucanym do social mediów;
 • pozwolisz im niemal namacalnie zapoznać się ze swoimi produktami – dzięki video, które je zaprezentuje.

Jak zatem widzisz, możesz wykorzystać tę przystępną, łatwą w odbiorze formę przekazu, aby osiągnąć cele marketingowe i sprzedażowe.

Zainspirowany? Stwórzmy wspólnie materiały video, dzięki którym pchniesz swój biznes na szersze tory. Skontaktuj się z X  z naszego zespołu, aby rozpocząć współpracę!


Dane do osoby kontaktowej